Vad vi gjort i Regionfullmäktige

Motioner

Motion om icke-religiösa andaktslokaler på sjukhusen, inlämnad 2016-11-29

Motion om räntefri tandvård, inlämnad 2016-09-20

Motion om att ta bort vårdavgifter inom tvångsvården, inlämnad 2016-09-20

Motion om permanentning av barnskyddsteamet, inlämnad 2016-06-14

Motion om avgiftsfri influensavaccinering, inlämnad 2015-11-24

 

Motion om införande av vita jobb, inlämnad 2015-04-13

Motion om avskaffad avgift för mammografiscreening, inlämnad 2015-04-13

 

Motion om höjd åldersgräns för subventionerade glasögon, inlämnad 2015-02-03

Motion Preventivmedel upp till 25 års ålder, inlämnad 2014-11-25

Motion Mobil röntgen. inlämnad 2014-11-25

Motion Gröna jobb inom naturvårdsområdet. inlämnad 2014-10-21

 

 

 

Enkla frågor

 

Enkel fråga om Riksrevisionens rapport, ställd 2014-11-25

Enkel fråga om nedläggning av arbetsförmedlingens kontor, 2014-11-25

Enkel fråga om resurser till Sexualmedicinskt centrum i Göteborg, 2015-02-03

Enkel fråga om nedläggning av Åmåls vårdcentral, ställd 2015-11-24

Enkel fråga om nedläggning av Skara vårdcentral, ställd 2015-11-24

Interpellationer

 

Interpellation om rutiner vid risk för att kvinnor utsatts för våld, 2015-02-03

Interpellation om vård för ensamkommande flyktingbarn 2015-04-14

Interpellation om träningskort på rehabanläggningar 2015-04-14

Interpellation om avgifter vid mammografiscreening, 2015-05-13

Interpellation om avgiftsfria besök på ungdomsmottagningar 2015-09-22

Interpellation om folkhälsopolitik, 2015-11-24

Interpellation om jämlik vård, 2015-11-24